Express Poranny z 30 sierpnia

Pobierz PDF

Opis

Warszawa już niemal gotowa
Wszyscy kopią rowy

Znów wielotysięczna rzesza mieszkańców stolicy spełniła wczoraj obowiązek obywatelski, zgłaszając się do kopania rowów przeciwlotniczych.
W pracach w pobliżu gmachu sejmowego, gdzie kopią rowy funkcjonariusze biur Senatu i Sejmu, wzięli udział marszałek Senatu – płk. Bogusław Miedziński, i Sejmu – prof. Wacław Makowski.
O godzinie 18-tej odbyła się na ul. Szopena zbiórka członkiń Unii Polskiego Związku Obrończyń Ojczyzny. Wkrótce przybyła Pani marszałkowa Aleksandra Piłsudska i pod jej przewodnictwem uczestniczki zbiórki udały się do parku Ujazdowskiego. W przepisowym czasie wykopano przepisową długość rowu obronnego. […]

Sklepy z maskami otwarte do 9-ej wieczorem
Nowe placówki LOPP-u

Wszystkie sklepy w Warszawie sprzedające materiały i artykuły z dziedziny przygotowania ludności do obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej (maski, maseczki, tampony przeciwgazowe, materiały uszczelniające, ratownicze, sanitarne itp.) otrzymały pozwolenie na prowadzenie handlu do godz. 21-ej.
Zezwolenie to wydał wczoraj Komisariat rządu na m. st. Warszawę.

Zoo przygotowane do obrony przeciwlotniczej

Warszawskie ZOO, podobnie jak cała Warszawa, przygotowane jest do obrony przeciwlotniczej.
ZOO już od paru lat przecięte jest głębokimi, umocnionymi fosami, większość bowiem zwierząt przebywa nie za ogrodzeniami siatkowymi, lecz na wybiegach oddzielonych od publiczności rowami.
W ten sposób odgrodzone są antylopy, lamy, jelenie, sarny itp. Długość tych rowów wynosi łącznie przeszło kilka kilometrów. W obronie przeciwlotniczej rowy te będą mogły spełnić znakomicie swoje zadanie przede wszystkim dla osób zwiedzających ZOO oraz dla zatrudnionego tam personelu.

Licencja / źródło

Express Poranny, 1939, nr 239 z 30 sierpnia

Plik podchodzi z e-kartki z dnia 30.08.1939